Radio Inspire

How To Learn Sign Language

Costs of Objects Video Assignment #4 | ASL – American Sign Language


Hello! I want you to tell me three different objects and its costs. The first object needs to have no cost. It is free. The second object is cheap. The third object is expensive. It is up to you, whether you perceive it to be cheap or expensive. It doesn’t matter. It is up to you. It can be anything. It can be food, car, house, etc. For example: 1) WATER FREE. COST NONE. 2) ONE APPLE COST $0.50. CHEAP. 3) MANSION COST $1 MILLION. WHOA. EXPENSIVE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *