Radio Inspire

How To Learn Sign Language

Costs of Objects Video Assignment #1 | ASL – American Sign Language


Hello! I want you to tell me 3 different objects and its costs. The first object needs to cost between $0.01 and $0.99. Using cents only. The second object needs to cost between $1 and $9. Using dollars only, with no cents. For example, $1, $2, $,3, $4, $5, $6, $7, $8, $9. That is what I meant. Okay, now the third object needs to cost in dollar(s) and cent(s). The object needs to cost between $1.01 and $9.99. So keep it within that price range, okay? For example: 1) CANDY COST $0.25. 2) SOCKS COST $3.00. 3) BOOK COST $5.75.

One Reply to “Costs of Objects Video Assignment #1 | ASL – American Sign Language”

  • I'm still learning and I'm wondering what it means when you have a hand in front of you and what looks like an x hand goes down. did I describe that right?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *